Czym jest nosework?

Zapachy używane podczas zajęć nosework

Nosework to sport kynologiczny, czyli sport dla psów i ludzi. Pies i człowiek tworzą w nim zespół. W skrócie: zadaniem psa jest znalezienie i oznaczenie próbki zapachowej (w Polskiej Lidze Nosework są to: cynamon, pomarańcza i goździk). Zadaniem człowieka jest rozpoznanie oznaczenia i zgłoszenie go. Często jest nazywamy go wspólnym polowaniem na zapach. Nosework to aktywność dla każdego psa (o ile ma nos) i praktycznie dla każdego człowieka (o ile chce się uczyć, rozwijać swoją relację i komunikację z psem). Często zalecana jest jako element terapii behawioralnej

Dlaczego warto ćwiczyć nosework?

Trening węchowy uczy psa samodzielności i pozytywnie wpływa na jego pewność siebie, uczy go skupieniadokładności, może redukować lęk. Ponieważ wiele części mózgu psa jest zaangażowanych podczas węszenia, jest to czynność, która w pozytywny sposób męczy mózg psa, a także mocno go stymuluje i powoduje powstawanie nowych połączeń synaptycznych. Dzięki temu może opóźniać procesy starzenia się mózgu psa i zapobiegać psiej demencji oraz rozwijać mózg psów młodych. Człowieka natomiast uczy odpowiedniego wspierania psa„czytania” go i lepszego komunikowania się. Ostatecznie jest to fajne i przyjemne zajęcie dla psa (ze względu na wydzielanie dopaminy), które wykorzystuje jego naturalne predyspozycje, czyli jego fenomenalny nos. 

Dlaczego psi nos jest taki wyjątkowy?

Powodów jest wiele. Po pierwsze psy mają o wiele więcej receptorów węchowych niż ludzie – psy mają ich nawet 300 milionów, ludzie około 5 milionów. Potrafią węszyć niezależnie każdym nozdrzem, co pozwala im bardzo dobrze lokalizować kierunek i źródło zapachu. Pies może węszyć 5 razy na sekundę, identyfikuje zapachy 1000 do 10 000 razy lepiej niż człowiek oraz wykrywa znacznie mniejszą koncentrację zapachu niż człowiek. Ponadto, pies potrafi identyfikować nawet 500 000 różnych zapachów. To dlatego psy od lat wykorzystywane są w służbach, a namiastkę tego stanowi właśnie nosework. Wykorzystuje te same predyspozycje, będąc świetną zabawą.

Zawody nosework

Polska Liga Nosework organizuje zawody noseworku w całej Polsce. Żeby wziąć w nich udział, zespół musi zdać odpowiednie testy zapachowe. Zawody odbywają się w 4 kategoriach (przedmioty, pomieszczenia, pojazdy, teren). Każda z tych kategorii dzieli się na 4 klasy, które oznaczają poziom zaawansowania zespołu oraz poziom trudności przeszukania. Wyróżniana jest także klasa Senior dla psów powyżej 8. roku życia (jest rozgrywana we wszystkich kategoriach). 
Bardzo ważna jest jednak świadomość, że NIE każdy pies może i powinien brać udział w zawodach. Dla wielu psów środowisko i atmosfera zawodów mogą być zbyt trudne. Osoby, które chcą wziąć udział w zawodach powinny pomyśleć o  odpowiednim przygotowaniu (zarówno psa, jak i opiekuna). 
Nosework to przede wszystkim świetna zabawa!
Zapraszam do zapoznania się z ofertą i zapisu na kurs, jeśli chcecie sprawdzić,
czy jest to aktywność dla Was i Waszego psa.